COPIL, COPILĂRIE, BUCURIE – ediția a V-a

Proiect- Concurs de creație plastică ”COPIL COPILĂRIE, BUCURIE”

2019-2020

Coordonator, prof. înv. primar Robertha Marta Oprea

Echipa de implementare:

Director prof. Marius Șandru

Prof. Adina Daniela Tîmpa

Prof.înv. primar Eufemia Jurca

Prof.înv. primar Mihaela Georgeta Mregea

Proiectul –concurs de creație plastică ”COPIL, COPILĂRIE, BUCURIE”, organizat de școala noastră, include două secțiuni:

  • Concurs de creație plastică pentru învățământ preuniversitar, dedicat elevilor și preșcolarilor
  • Simpozion cu participare națională ”Creativitate și perspectivă în educație”, dedicat cadrelor didactice

Ediția a V-a a proiectului a fost înscrisă în

Calendarul Activităților Educative Regionalela poziția 502 Anexa 2 OMEC Nr. 5597/16.12.2019

Instituțiile partenere în derularea activităților de proiect au fost: Inspectoratul Școlar Județean Caraș-Severin, Casa Corpului Didactic Caraș-Severin, Palatul Copiilor Reșița, Organizația ,,Salvați Copiii” fililala Caraș-Severin, Universitatea ”Eftimie Murgu” Reșița.

La ediția 2019-2020, în cadrul proiectului au participat 135 de cadre didactice, atât  cu lucrări plastice ale elevilor din învățământul preșcolar, primar, gimnazial și liceal cât și cu lucrări științifice sau cu  exemple de bună practică.

În cadrul acestei ediții, în condițiile actuale, s-a desfășurat doar secțiunea dedicată Simpozionului cu participare națională indirectă,  ”Creativitate și perspectivă în educație”, aflat la a XI-a ediție. Participanții au înscris 123 de articole și exemple de bună practică pe tema creativității în domeniul educațional. Lucrările au fost publicate într-un volum cu ISBN 978-606-8981-73-4 cu titlul ”Creativitate în educație”. Au fost semnate 65 de parteneriate la nivel local, județean și național, ceea ce conferă continuitate și sustenabilitate proiectului.